O festivalu

CO JE GHETTOFEST?

Ghettofest je street festival odehrávající se v Brně, ve vyloučené lokalitě přezdívané „Brněnský Bronx“. Jde o unikátní sociálně-kulturní koncept vytvořený přímo pro toto místo. Jeho hlavními motivy jsou otevření – ghetta, myslí jeho obyvatel i ostatních Brňanů a naděje – pro lepší soužití, pro vzájemné respektování, a to bez konfrontací a vymezování. Ghettofest není proromský festival. Ghettofest je festival pro všechny! Jako takový je organizován lidmi, kteří v lokalitě žijí, žili nebo k ní mají úzký osobní vztah, Romy i Čechy. Letos proběhne 3.ročník. Ghettofest je zdarma.

PROČ GHETTOFEEST?

Chceme upozornit na to, že v téhle lokalitě žijí vedle sebe Romové i Češi, navíc další národnosti, jako jsou Vietnamci nebo Ukrajinci. Chceme tuto předsudky opředenou lokalitu na jeden den otevřít, přitáhnout k ní pozornost a přivést do ní ostatní obyvatele města Brna. Ukázat a vytvořit prostor, kde se skrze kulturu a umění setkají všichni lidé, kteří se rádi baví, a také otevřít diskuzi o tom, jak život v lokalitě zlepšit a jaká je vlastně její budoucnost.

jaké jsou CÍLE FESTIVALU?

Ghettofest má za cíl na jeden víkend tuto lokalitu otevřít a vytvořit v ní prostor pro setkání lidí různých etnik, vyznání, zájmů i životních zkušeností, kteří chtějí zažít jedinečný program v kulisách města a podpořit toleranci a pozitivní sousedské soužití jako důležitou hodnotu.
Obyvatelé lokality i ostatní Brňané se setkají u hudby, diskuzí, tance i dialogických forem umění.
Naším cílem je také vnést do „Bronxu“ určitý estetický rozměr a poukázat tak na skrytou krásu lokality. Prostřednictvím street artu chceme v lokalitě vytvořit vizuální umělecké dílo, které zde zůstane jako připomínka hlavní myšlenky festivalu.
Zkušenosti z obou předchozích ročníků jsou pouze pozitivní a zaznamenali jsme něco jako zázrak – tisíce lidí vždy vytvořily jedinečnou atmosféru bez – mnohohými tolik očekávaných – konfliktů. Velmi otevřenou a pozitivní náladou celého festivalu byli příjemně překvapeni nejen návštěvníci, ale také policie, vedení radnice nebo média. Festival Ghettofest je důkazem, že společné soužití stojí na společných zkušenostech, společně tráveném čase a vzájemném poznávání se.

kdo je POŘADATELem?

Pořadatelem festivalu je občanské sdružení TRIPITAKA. Navštivte naše webové stránky!  www.tripitaka.cz.